שפה:
בית אודות שירותים מוצרים תמיכה צור קשר
פרופר דבלופמנט באנר
Total Service |
10 סיבות למיקור חוץ עם פרופר דבלופמנט. בייחוד בימים אלו...
מידע נוסף

10 סיבות לבחירה במודל עבודה במיקור חוץ

פעמים רבות אני נשאל מדוע עבודה בפורמט מיקור חוץ עדיפה על שכירת עובדים באופן ישיר. מטבע הדברים, שאלה זו בד"כ מגיעות מגורמים אשר פחות מנוסים בעבודה בפורמט זה ובפרט בעבודה עם גוף שמנוסה במתן שירותי outsourcing ומבין את פוטנציאל הכשלים בפורמט עבודה שכזה. יש סיבות רבות לבחירה בפורמט של outsourcing (אאוטסורסינג, מיקור חוץ,...), בפוסט זה אתייחס לכמה סיבות (10 במספר) המקובלות ביותר.

סיבה מס' 1 – שיפור השליטה וצמצום הוצאות התפעול

חברות אשר מנסות לעשות הכל בזכות עצמן צפויות להשקיע רבות בתחומים כמו: מחקר, פיתוח, שיווק פריסה ותחזוקה. ההוצאות הללו חייבות להיות מגולמות בתוך המחיר הסופי של המוצר/השרות המפותח. ברוב המקרים ניתן יהיה לבחור ספק חיצוני אשר ניסיונו בתחום יאפשר לו לספק את השירותים ביחס עלות/תועלת משתלמים יותר. צמצום הוצאות התפעול יאפשר לחברה לספק מוצרים/שירותים במחיר תחרותי יותר.

סיבה מס' 2 – שיפור המיקוד (הפוקוס) העסקי של החברה

מיקור חוץ מאפשר לחברה להתמקד בעסקי הליבה שלה ע"י כך שהתפעול של הפעילויות שנמסרו לספק החיצוני מתבצע ע"י הספק. את האנרגיות שהיו דרושות לתפעול משימות שאין לחברה מומחיות בהן, החברה יכולה לנצל בפעילויות שישפרו את מיצוב החברה בשוק ואת התאמת המוצרים/שירותים שלה לצרכי הלקוח.

סיבה מס' 3 – גישה לשירותים ויכולות ברמת גבוהה

ספקים איכותיים משקיעים רבות בשמירה על רמתם הגבוהה של השירותים אותם הם מספקים. ההשקעה יכולה להיות סביב טכנולוגיות, מתודולוגיות, כוח אדם וכד'. הספקים צוברים ניסיון רב תוך כדי עבודה עם לקוחות שונים אשר נתקלים באתגרים רבים. החיבור בין מומחיות וחשיפה למגוון רב של פתרונות מספקת לחברה יתרון תחרותי משמעותי ומאפשרת לה להימנע ממרדף בלתי פוסק אחר החידושים הטכנולוגיים והמתודולוגיים להתמודדות עם המשימות השונות. בנוסף, עובדי ספקי מיקור חוץ לרוב ייהנו מעבודה מאתגרת, גיוון ופיתוח מקצועי בקצבים גבוהים.

סיבה מס' 4 – שחרור משאבים פנימיים לטיפול בצרכים אחרים

לכל ארגון יש מגבלה לכמות המשאבים שהוא יכול להרשות לעצמו. ספק חיצוני יכול לעזור לארגון להפנות משאבים כאלה ואחרים (בייחוד עובדים) לטיפול בנושאים אשר משרתים את הלקוח, נושאים אשר מייצרים ערך גבוה יותר לארגון וכד'. במקום לרכז את המשאבים בטיפול בנושאים פנים ארגוניים, החברה יכולה לחזק דווקא את הנושאים חוץ ארגוניים, שברוב המקרים ייצרו ערך טוב יותר להשקעה.

סיבה מס' 5 – חוסר במשאבים ארגוניים

חברות פונות למיקור חוץ היות ולא תמיד יש להם את המשאבים הדרושים לטיפול במשימות. הסיבה יכולה להיות חוסר של ידע מקצועי, חוסר בידיים עובדות וכד'. מיקור חוץ הוא פתרון מעשי למילוי החוסרים בזמן קצר ובפרודוקציה מיידית. לארגונים חדשים, startups ו-spin offs כדאי לשקול עבודה בפורמט מיקור חוץ מהיום הראשון לפעילותן.

סיבה מס' 6 – שכתוב, שדרוג ותחזוקת מערכות

המערכות אשר פותחו ע"י הלקוח דורשות תחזוקה סדירה ודאגה לכך שהמיצוב של החברה ורמת השירותים שלה לא יפגעו לאורך זמן. לרוב המערכות ידרשו תחזוקה ושדרוגים ואף לאחר זמן מה גם ידרשו כתיבה מחדש עקב התקדמות טכנולוגית, שינוי ופיתוח הצרכים של הלקוח וכד'. היות ולחברה יש אינטרס מובהק לשמר ולשפר את מעמדה בשוק, היא צפויה למצוא עצמה בקונפליקט: האם להסיט את המשאבים הארגוניים לטיפול בשכתוב המערכת תוך צמצום משמעותי של הטיפול בעסקי הליבה של החברה, או להסתייע בספק חיצוני אשר יטפל בנושאים אלו. רבים המקרים בהם נושאים פנימיים, אשר אינם מהווים נושאי ליבה, מוזנחים וכתוצאה מכך המערכת הופכת לפחות יעילה ופחות פרודוקטיבית. ע"י הפניית הטיפול בנושאים אלה לספק חיצוני, הארגון יכול להתרכז בעסקי הליבה שלו ובד בבד לדאוג לא להישאר מאחור בנושאים שאינם עסקי הליבה שלו.

סיבה מס' 7 - ביצוע תפקיד מורכב בארגון

לעיתים בפני הארגון מוצבים אתגרים מורכבים במיוחד. אתגרים אלו יכולים להיות קשורים באילוצי זמן, ידע, תשתיות, יחסים בין אישיים ועוד. מיקור חוץ מאפשר גישה לניסיון ויכולות נוספות שאינם קיימות בארגון. אם מוצאים את האדם הנכון למשימה מחוץ לארגון, סביר להניח שהוא יועיל לארגון בצורה משמעותית בטווח הארוך גם אם העלויות בטווח הקצר תהיינה יקרות יותר (ולא תמיד הן אכן יקרות יותר אם לוקחים בחשבון את איבוד הזמן והעלויות המצטברות כאשר משובץ לתפקיד אדם שאינו מסוגל לעשות את העבודה בצורה מספיק טובה רק בגלל שהוא כבר שייך לארגון). בעידן המודרני ארגונים צריכים לחפש את ההתאמה המיטבית ולא להסתפק בבינוניות (דבר שהמתחרים שלהם כפי הנראה לא יעשו).

סיבה מס' 8 - ניצול טוב יותר של התקציב הארגוני

ברוב הארגונים יש מאבק מתמשך על אופן חלוקת התקציב. קבלת החלטות איך לחלק את התקציב היא אחת המשימות החשובות ביותר של ההנהלה הבכירה בארגון. לעיתים רבות, קשה להצדיק הפניית תקציבים למשימות ונושאים שאינם בעסקי הליבה של הארגון ובמיוחד כאשר נושאי ליבה עומדים על הפרק ומתחרים על אותו התקציב. מיקור חוץ יכול לצמצם את היקף התקציב שיידרש למשימות השונות. במקום לייצר הוצאה קבועה נוספת, ניתן לייצר הוצאה זמנית לתקופה מסוימת או עפ"י שימוש.

סיבה מס' 9 – חלוקת סיכונים

במהלך חייו, הארגון נדרש לניהול סיכונים משמעותיים שונים. שווקים, מתחרים, רגולציות, מצב פיננסי וטכנולוגיות משתנים ללא הרף. מאמץ ניכר וסיכון רב קיים כאשר רוצים לתחזק את הידע בכל התחומים הללו. ספקים חיצוניים משקיעים על תחזוקת ושיפור הידע באופן תמידי וצפויים לנצל את הידע הנ"ל עבור מגוון ארגונים. ההשקעה הנ"ל אשר נחלקת בין מספר ארגונים מצמצמת את הסיכונים הקיימים בהשקעה עבור ארגון בודד.

סיבה מס' 10 – הרחבת אופקים וזיהוי הזדמנויות (ספק מיקור החוץ כשותף עיסקי)

לעיתים קרובות, היחסים אשר נרקמים עם ספק מיקור החוץ הופכים להיות קרובים למדי. הספק, אשר נחשף לפעילויות ותהליכי החברה יכול להציע זווית הסתכלות אחרת ועשוי לזהות פוטנציאל בתחומים אשר החברה לא זיהתה. ספק איכותי, יחשוב אל מעבר לפרויקט המסוים בו התבקש לסייע ויציף את התובנות שלו לאיש הקשר בחברה בכדי לתרום לחברה מנסיונו ולאפשר הבשלה של מיזמים/פרויקטים חדשים גם אם אינם בתחומי ההתמקצעות של הספק. לעיתים קרובות, הספקים משתלבים כשותפים עסקיים בתכנון וביצוע מיזמים אשר במצב רגיל לא היו מזוהים או "מחכים במגירה" ל"זמן נוח יותר" (אשר מטבע הדברים בד"כ לא מגיע). לסיכום, כמו עם כל קשר, גם כאשר בוחרים ספק מיקור חוץ צריך לעבוד על הקשר ולטפח אותו (משני הצדדים) על מנת להגיע למיצוי הפוטנציאל. לצערי, קיימים היום בשוק ספקי מיקור חוץ רבים אשר מכונים כ"סוחרי גולגלות" אשר הקשר שלהם עם העובד ועם הלקוח מסתכם בשני מסמכים חודשיים (תלוש שכר וחשבונית מס). ספקים אלה מפספסים הזדמנות אמיתית לייצר את אותו added-value שהם הוזמנו לספק.

רוצה מידע נוסף על שירותי מיקור החוץ שפרופר דבלופמנט מציעה? נשמח אם תיצור קשר.


Copyright © 2012 Proper Development. All Rights Reserved.